Облаштування сонячними панелями дахи українських будинків набуває все більшої популярності з кожним днем. Приватна сонячна електростанція надає можливість заощаджувати на рахунках за спожиту електроенергію і стати менш залежними від місцевих електропостачальників за рахунок віддачі виробленої електроенергії в централізовану мережу. Згідно із Законодавством України щодо "зеленого" тарифу для приватних домогосподарств, власна сонячна електростанція може бути і способом отримувати стабільний прибуток!
Для того, щоб підключити "зелений" тариф важливо визначитись з наступним:

 1. Дослідити об'єкт на предмет технічних умов для встановлення сонячних модулів, розробити модель найефективнішого розміщення обладнання:
  • панелі бажано розташовувати так, щоб нічого не заважало потраплянню сонячних променів у години максимального освітлення ( з 10 до 16), тобто виключити їхнє затінення;
  • Мати на увазі, що ФЕС потужністю 5кВт займає приблизно 30 кв. метрів;
  • Максимально ефективна орієнтація фотоелектричних панелей спрямована на Південь, кут нахилу при цьому становить 25-35 градусів. На сході або заході допустимий кут нахилу складає 45 градусів, але слід зазначити, що в даному випадку має місце незначне падіння продуктивності;
  • Розміщувати станцію можливо на декількох поверхнях, не зважаючи на різну орієнтованість, однак беручи до уваги особливості площини, розташування ФЕМ та технічні характеристики інвертора.
 2. Визначити яка виділена потужність Енергопостачальником для даного домогосподарства.
  • Спираючись на договір з АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» кожному домогосподарству відведена обмежена потужність електромережі. Як правило, вона становить 2,6 кВт. Однак, у разі, якщо Ви вирішите устаткувати Ваші володіння із ФЕС на 10 кВт, Вам буде необхідно збільшити встановлену потужність;
  • Для збільшення дозволеної потужності приватного домогосподарства – необхідно подати заявку в місцевий РЕМ, маючи з собою наступні документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію свідоцтва на право власності на будинок та копію Витягу з реєстру прав власності нерухомого майна на житловий будинок.
  Величина сплати за стандартний приєднання електроустановок до електричних мереж для міст без ПДВ, тис. грн/1 кВт:
  -для трифазного приєднання – 1,322;
  -для приєднання однофазного — 1,322;
  ставка сплати за стандартний приєднання електроустановок до електричних мереж сільської місцевості без ПДВ, тис. грн/1 кВт:
  — трифазне приєднання – 1,862;
  — однофазне приєднання — 1,862;
  цю послугу РЕМ повинен надати протягом 15 робочих днів.
 3. Розробити рішення та зверни обладнання:
  • Щоб встановити СЕС на 10 кВт потрібно: 26-38 сонячних панелей потужністю 395-275 Вт відповідно. Можливо встановлювати й іншу кількість модулів, однак їхня потужність не має перевищувати дозволену потужність за DC входу інвертора;

  • Зверни потужність сонячних панелей (від 275 ВТ до 400Вт), якими обладнуватиметься обібрана СЕС:
  — найбільш поширеними вважаються кремнієві монокристалічні та полікристалічні фотоелементи.
  Монокристали вважаються продуктивнішими, довговічнішими отже — дорожчими. Однак з огляду на тривалий час експлуатації станції доречно мислити стратегічно та обирати перевірене, якісне обладнання.

  • Існує достатня кількість виробників. Слід зазначити, що купувати панелі невідомих китайських компаній досить ризиковано, адже мають місце побоювання, що вони можуть швидко вийти з ладу або деградувати. На щастя споживачів на ринку виробників фотоелектричних модулів свою нішу зайняли й якісні бренді з Європи, Японії, США.
  • Зверни інвертор. Інвертори розрізняються за трьома типами: мережевий , автономний та гібридний ( тієї, що комбінує можливості мережевого та автономного);
  принцип роботи Мережевих Інверторів полягає у віддачі електроенергії в діючу мережу (цього достатня для встановлення СЕС під “зелений» тариф).
  Автономний Інвертор комбінує роботу з різних джерел живлення (сонячних батарей, вітрових установок, дизельних генераторів, акумуляторніх батарей, тощо). Такий інвертор не розрахований на генерацію електроенергії в місцеві мережі.
  Гібридний Інвертор поєднує властивості перших двох типів, дозволяє налаштувати автономну безперебійну систему живлення з можливістю віддачі в мережу, але гібридні інвертори значно дорожчі мережевих.

  • Стосовно виробників інверторів – ситуація аналогічна становищу з панелями. Ми всі розуміємо, що інвертор – це високотехнологічне та дорозі обладнання, тому у своєму виборі доцільно орієнтуватись на перевірених виробників, адже як говориться у відомому прислів'я ї: «скупий платити двічі»

  • Важливим моментом у комплектації СЕС є й підбір захисного обладнання/автоматики: воно встановлюється в коло змінного та постійного струму. Це устаткування уніфіковане та представлене багатьма виробниками. Серед найвідоміших з них – ABB, Moeller, Obo Betermann, Schneider.

  • Підбір системи кріплення обирається виходячи із матеріалу покриття даху, а також особливостей його конструкції. Особливу увагу слід звернути на найважливіше місце системи кріплень – місце її контакту з поверхнею даху. Протікання у точці з'єднання єднання ФЕМ з крівлею НЕПРИПУСТИМІ. Особливу увагу необхідно приділити якості матеріалу, який вам пропонують, бо ми знаємо, що сонячна установка встановлюється аж ніяк не на п'ять років. Для інформації: маса одного модуля становить 18кг. Маса системи кріплення для СЕС 5-10кВт дорівнює 70-150кг відповідно. Конструкція сонячної електростанції розподіляється рівномірно, тому на якісно розрахований та збудований дах вона не створюватиме велике навантаження, на відміну від, наприклад, навантажень, спричинених зимовими сніговими наметами.

 4. Монтажні роботи
  • Монтаж сонячної електростанції — це найбільш важкий та найбільш відповідальний етап робіт. Монтажні роботи мають бути виконані тільки кваліфікованим спеціалістом. У більшості випадків встановлення СЕС відбувається на висоті, що є небезпечним для непрофесіонала без страхувального спорядження. Під час підключення фотоелектричних панелей коло постійного струму перебуває під напругою до 900В. Це доволі висока напуга, тому необхідно розуміти як їх виконувати.
  • Необхідно коректно розрахувати схему під'єднання панелей, визначитись з кількістю стрінгів та модулів що до них приєднуються, а також – з типом з'єднання єднання: паралельно/послідовно, з урахуванням технічних параметрів конкретного інвертора. Усі монтажні та налагоджувальні роботи мають бути виконані строго згідно рекомендацій виробників обладнання.
  • Найпоширеніші моделі інверторів дозволяють з'єднання єднуватись з сервісним меню та моніторити роботу пристрою – віддалено (за наявності мережі Інтернет).
  Після встановлення СЕС доцільно її перевірити.
 5. Заявка в Обленерго про підключення СЕС. Виконавши усі попередні пункти ві із спокійною душею можете звертатися в місцевий РЕМ та податі заявку на підключення СЕС. Шаблон заяви, який вам необхідно буде заповнити ви знайдете у РЕМі, а попередньо ознайомитись з нею можна вісь тут.
 6. Одержання ОТЗ (організаційно технічних заходів) //Одержання ТУ ( технічних умов) Після отримання заяви Обленерго повинно видати ОТЗ//ТУ. Відповідальним за виконання є Обленерго або організації, що їм підпорядковуються. Заявник має сплатити вартість обладнання (двонаправлений лічильник, модем та роботи з монтажу). Це становитиме приблизно 6-8 тис.грн. Даний етап на шляху до «зеленого» тарифу не повинний створювати проблем.
 7. Завершальним кроком є укладання договору купівлі - продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, який підписує енергопостачальна компанія та власник приватного домогосподарства після виконання всіх організаційно технічних заходів. Для цього необхідно буде мати акт обстеження генеруючої установки (його складає представник обленерго після встановлення та підключення двонаправленого лічильника). У договорі зазначатиметься розрахунковий рахунок (Банк Ві можете обрати самостійно), на який поступатимуть кошти від продажу електроенергії, а також терміни та спосіб оплати.